Właściwości i zastosowania osocza bogatopłytkowego
Terapia osoczem bogatopłytkowym cieszy się coraz większym powodzeniem. Osocze bogatopłytkowe wykorzystuje się w różnych dziedzinach medycyny, jednak najbardziej znane jest z działania przeciwzmarszczkowego. Jest doskonałą, naturalną alternatywą dla botoksu. Najczęściej aplikuje się je w formie wampirzego liftingu, czyli mezoterapii igłowej.
Jakie właściwości ma osocze bogatopłytkowe?
Osocze bogatopłytkowe pozyskiwane jest z krwi pacjenta. To sprawia, że jest wyjątkowo bezpieczne i może być stosowane nawet u osób, które mają alergie na wiele preparatów. Aby uzyskać osocze, pobraną krew poddaje się odwirowaniu, dzięki czemu można je odizolować. W preparacie, który aplikowany jest pacjentowi, znajduje się od 2 do 9 razy więcej płytek krwi niż w krwi fizjologicznej. Z kolei w płytkach krwi znajdują się liczne czynniki wzrostu, np. TGF-β1, który jest silnym stymulatorem gojenia czy FGF, biorący udział w regulacji procesów tworzenia się kolagenu. To sprawia, że osocze bogatopłytkowe stymuluje procesy regeneracyjne tkanek.
Do czego wykorzystuje się osocze bogatopłytkowe?
Osocze bogatopłytkowe stosuje się w medycynie sportowej oraz chirurgii plastycznej, ortopedycznej, ginekologicznej i twarzowo-szczękowej.
Wykorzystywane jest także w medycynie estetycznej. Stosuje się je m.in. w leczeniu łysienia androgennego i plackowatego. Zabiegi pomagają wzmocnić włosy i przyspieszyć porost nowych.
Osocze bogatopłytkowe działa również silnie przeciwzmarszczkowo. Pozwala przywrócić skórze jędrność i nawilżenie. Mezoterapię z osoczem stosuje się na twarz, szyję, dekolt oraz grzbiety dłoni.
Iniekcje osoczem pogrubiają i wydłużają włókna elastyny oraz wpływają na ich wzrost, dlatego stosuje się je również w celu łagodzenia rozstępów i blizn trądzikowych.